Klasická léčba ekzému

Veškerá léčba je zbytečná bez předchozí prevence a péče. Léčba se volí v závislosti na tom, jak je ekzém rozsáhlý, zda se jedná jenom o suchá místa se šupinami, nebo o pupínky, puchýřky a mokvání. Lékař také vždy přihlíží k průběhu. Jinak se léčí ekzém, probíhající souvisle nepříznivě, než ten, kde jen dvakrát za rok dochází ke zhoršení.

Základem je vždy léčba zevní, lokální, v těžších případech se přidává fototerapie. Jedná se o léčebné ozařování UV světlem, které může částečně ekzém zlepšit. V těch nejtěžších případech se pak používají preparáty, tlumící imunitu. Jejich nasazení se ale vždy musí velmi pečlivě uvážit, tyto prostředky totiž mají nežádoucí účinky. Vždy je krajně důležité, aby dermatolog pacientovi řádně vysvětlil, jak léky používat. Léčba se liší v případě, že je ekzém v akutní fázi, kdy svědí, mokvá atd. a v chronické fázi, kdy je kůže pouze suchá s mírným zánětem.

V akutní fázi nejsou vhodné masti nebo hutné krémy, aplikují se obklady nebo speciální spreje. Ty díky odpařování stahují zánět a obsahují i další účinné látky. V tomto případě je ale forma prostředku důležitější, než účinná látka sama.

V chronické fázi je to naopak. Zde je důležitá právě účinná látka. Obvykle se volí hutnější prostředky, nejen kvůli promaštění suché kůže, ale i proto, že z mastného základu se účinná látka dostává lépe a hlouběji do kůže. Dále pak existují speciální techniky aplikace těchto prostředků tak, aby jejich účinnost byla maximálně využita. Jsou to speciální obklady, jejichž aplikace se většinou provádí v nemocnicích, ale po vyškolení je mohou provádět i rodiče malých pacientů. Při těchto obkladech se aplikuje léčivo, přes něj se dává vlhký zábal a na to ještě suchý zábal. Tato technika umožňuje jak odpaření zánětu z kůže, tak její zvlhčení. Vždy je ale třeba před aplikací vše prokonzultovat s odborníkem, protože v tomto případě i dobře zvolený lék, ale v nevhodném množství a konzistenci může uškodit spíše, než pomoci.

Další speciální technika se nazývá okluze. Používá se v případě, že se ekzém nachází v chronické fázi tam, kde je velký nános rohoviny a na místa kde je to reálné. Příkladem mohou být ruce s velkými nánosy rohoviny, které díky pohybu bolestivě praskají. Zde se nanáší účinná látka v masti a ta se pak překrývá poloprodyšnou vrstvou, např. potravinovou folií nebo lehkými igelitovými rukavicemi. Tím, že se částečně zabrání odpařování vody z kůže, dochází k posílení průniku účinné látky. I zde platí, že je třeba před použitím této techniky konzultovat situaci se svým dermatologem.

Škála vlastních účinných látek pro atopický ekzém není bohužel tak široká jako u jiných chorob. Vždy se musí jednat o léky, které jsou protizánětlivé. V současné době má medicína k dispozici dvě základní skupiny, a to kortikoidy a lokální imunoglobulátory. Kromě těchto léčiv existují ještě tradiční prostředky s mírně protizánětlivými účinky, jako jsou dehty nebo ichtyol, ty se používají jako doplňující péče, u mírnějších forem ekzému, nebo k dohojování. Jejich příprava i aplikace je ale pracnáa většina z těchto prostředků má dosti nevábnou vůni. Z toho důvodu se nepoužívají tak často, ale u těžkých případů má jejich použití svůj smysl.                 

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavní stránka » Atopický ekzém » Vše o ekzému » Klasická léčba ekzému


Ostatní

Ekzém v letním období

Ekzém v letním období

V letním období se většina běžných ekzematiků s atopickým ekzémem zlepší.... Více...

Oblékání

Oblékání

I správné oblékání je pro osoby, trpící atopickým ekzémem velmi důležité. Doporučuje se... Více...

Péče o pokožku

Vliv stravy na atopický ekzém

Vliv stravy na atopický ekzém

Hlídat stravu u ekzematiků bychom měli především u malých dětí, kde jsou častými... Více...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ještě jednou se zastavme u potravin a jejich vlivu na atopický ekzém. Ptáte-li se, zda... Více...

Rady pro děti

Riziko atopického ekzému u dětí

Riziko atopického ekzému u dětí

Velmi častým dotazem je míra rizika vzniku onemocnění u dítěte, pokud je jeden... Více...

Domácí prostředí dětí

Domácí prostředí dětí

Úprava domácího prostředí v případě atopického ekzému u dítěte je ještě mnohem... Více...

Atopický ekzém

Můj příběh

Můj příběh

Příběh Martina Fukse, zakladatele produktové řady Protopan, určené pro lidi s atopickým...

Více...

Život atopika čtení a rady o péči o pokožku


Atopický ekzém

Můj příběh - život s ekzémem

Příběh Martina Fukse, zakladatele produktové řady Protopan, určené pro lidi s atopickým ekzémem. Co jej dovedlo k objevení celostního přístupu a k financování dvouletého testování a vývoje Protopanu?

Více...

Můj příběh - život s ekzémem

Vše o ekzému

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svědivé, zánětlivé onemocnění kůže, vznikající geneticky. V žádném případě se tedy nejedná o onemocnění nakažlivé. Existují zde dva okruhy poruchy, a to porucha... Více...

Diagnóza: atopický ekzém

Péče o pokožku

Vliv stravy na atopický ekzém

Hlídat stravu u ekzematiků bychom měli především u malých dětí, kde jsou častými alergeny například kravské mléko, ořechy, soja, vaječný bílek a ryby. To neznamená, že by ale pro ostatní skupiny... Více...

Vliv stravy na atopický ekzém

Rady pro děti

Riziko atopického ekzému u dětí

Velmi častým dotazem je míra rizika vzniku onemocnění u dítěte, pokud je jeden z rodičů postižen atopickým ekzémem. Protože atopie je vrozený předpoklad, nedědí se nemoc sama, ale pouze sklon... Více...

Riziko atopického ekzému u dětí

Život atopika čtení a rady o péči o pokožku

– Můj příběh atopika
– Vše o atopickém ekzému 
– Strava a správná hygiena
– Rady pro děti

Více ..

On-line poradna Rádi Vám poradíme ...

– Jak užívat Protopan®
– Nejčastější dotazy 
– Sdílíme příběhy
– Napište nám

Více ..

Produkty

Protopan® - pro komplexní péči o pokožku.
Veškeré informace o přípravcích Protopan® určených pro komplexní péči o kůži zvenku a zevnitř. Možnost nákupu se zárukou přímo od výrobce vč. odeslání do 24 hodin.

Více ..

Péče zvenku

Péče zevnitř