Můj příběh: Život s ekzémem

Od dětství trpím atopickým ekzémem, který v rozvinuté fázi pokrývá cca 30% mého těla vč.míst, která jsou nejvíc vidět (víčka, obličej, krk, prsty, loketní a kolenní jamky). Prošel jsem si tak klasickými úšklebky, odtažitostí a pohrdáním ostatních dětí, v dospělosti pak nepříjemnými pracovními a sportovními omezeními, která potkávají většinu lidí s atopickým ekzémem. Jediná věc, kterou mi ekzém přinesl a jsem za ní dodnes vděčný, byla modrá knížka :)

Martin Fuks       

Dlouhou dobu jsem vše bral jako fakt, se kterým se musím smířit. Vyzkoušel jsem různé masti typu Infadolan, Excipial, Lipobase, Indulona, různé konopné masti, škvařené sádlo, koupele v otrubách, olejové zábaly, biolampu a plno dalších lékařských i "babských" rad. Pokaždé s malým, krátkodobým nebo žádným efektem.

Často se mi také stávalo, že použitý krém obsahoval látku nebo parfemaci, která navíc vyvolala alergickou reakci. Můj stav se tak naopak zhoršil a já skončil znovu u kortikoidů. Návštěvy kožních ambulancí se staly přirozenou součástí mého života.

Lékaři se vždy shodli na dvou věcech.
1) Atopický ekzém je nevyléčitelné onemocnění.
2) Mírné projevy lze řešit promazáváním, těžší pak kortikoidy s řadou vedlejších účinků.


Změna pohledu na fungování vlastního těla

V r. 2009 se začal můj celkový zdravotní stav, na základě minimálního pohybu a stresu z manažerských pozic, ještě více zhoršovat. Vedle silných projevů atopického ekzému jsem začal trpět celou řadou dalších problémů. Absolvoval jsem spoustu vyšetření, dostal plno léků, ale žádný neřešil můj celkový stav.

Tou dobou jsem se začal více zajímat o fungování těla a zaujalo mě téma psychosomatiky. Zjistil jsem, že většinu zdravotních problémů mohu vyřešit sám a přitom stačí jen změnit své myšlení, životní styl a stravovací návyky.

Čistě náhodou jsem se při objevování psychosomatiky dostal k videu, které popisovalo rozdíl mezi atopickou a zdravou pokožkou. A tehdy mi to poprvé došlo. 30 let se starám o svou kůži pouze zvenku. Používám krémy s kortikoidy, přitom všichni víme, že kožní buňky postupně odumírají a jsou nahrazovány novými. Zevnitř. A že když použiji kortikoidy, vyřeším sice současný akutní stav, ale během měsíce se ekzém projeví znovu, protože zhojená pokožka postupně odumře a bude nahrazena novou - znovu narušenou.

Vlastní studium a konzultace s odborníky

Okamžitě jsem se pustil do studia všech rozdílů mezi pokožkou zdravého člověka a těch s atopickým ekzémem. Absolvoval jsem desítky rozhovorů se špičkovými dermatology, lékaři s alternativními přístupy, farmaceuty, výživovými poradci a specialisty na vývoj kosmetiky. Začal jsem cíleně sledovat souvislost mezi svým chováním, tím co jím a v jakém stavu je následně má pokožka.

V oblasti výživy jsem postupně objevil a dokázal přesně pojmenovat 3 věci, které zcela zásadně zhoršovaly stav mé pokožky.
1) Zvýšený příjem cukrů (např. čokoláda, slazené nápoje) a potravin s histaminem (u mě nejvíce rajčata a bílé pečivo).
2) Chybějící zdroj omega mastných kyselin ve stravě.
3) Jakékoliv užití antibiotik.

Proč tomu tak je, mi následně vysvětlili výživoví poradci.

V čem je problém

Lidské tělo nebylo uzpůsobeno na příjem tolika cukrů, kolik obsahuje dnešní strava. Protože náš organismus funguje správně při vyrovnaném pH, začne se při zvýšeném příjmu cukrů sám zakyselovat, aby toto pH vyrovnal. Několik nezávislých věděckých studií přitom již dávno potvrdilo, že pH atopické pokožky je jiné, než pH pokožky zdravé. Proto jakákoliv změna v pH organismu se u atopiků okamžitě projeví zhoršením ekzému.

Dříve byla lidská strava bohatá na přirozené omega mastné kyseliny, které kůže jednoznačně potřebuje. To mi potvrdila většina dermatologů. Dnešní strava je přitom na omega kyseliny velmi chudá. Také proto roste počet dětí s diagnózou atopického ekzému. Možná si pamatujete na "populární" lžíce rybího oleje od babiček, v současnosti je možné již tyto potřebné látky dodat tělu v mnohem příjemnější podobě, než dříve.

  Procházka

Co se poznatku z antibiotik týká - dnes většina lékařů při předepsání antibiotik automaticky doporučuje probiotika. Ví, že antibiotika, vedle vyhubení škodlivých bakterií, zničí zároveň přirozenou střevní mikroflóru, která je důležitá pro správné fungování těla a příjem živin. A nejde jen o problém antibiotik. Obecně u lidí klesá obranyschopnost organismu právě v důsledku nekvalitní stravy a tím fungování jejich střevního systému. Přitom zde se vstřebává většina živin, ze kterých je živa i pokožka. Pokud tedy naše střeva nefungují tak, jak mají, logicky nemůže být v pořádku ani naše kůže.

K tomu všemu jsem řešil, jaké krémy bych mohl užívat, abych své kůži dodal vše potřebné a ekzému nedal šanci se rozvinout do akutní fáze. Většina krémů bohužel vytvoří na kůži "film", díky kterému nemůže pokožka volně dýchat, což je u atopika zásadní problém. Místo toho je potřeba, aby krém suchou kůži dokonale promastil, doplnil chybějící látky hluboko do struktury pokožky (ceramidy a další) a nechal ji dál volně dýchat. I s tím si nakonec dokázali vývojáři poradit. V profesionálních laboratořích jsem postupně nechal připravit 24 vzorků mastí a tělových krémů s obsahem látek, které chybí atopické pokožce. Vzorky jsem v průběhu vývoje sám testoval a postupně zkoušel také obohacovat o látky ze špičkových krémů, které jako atopik díky parfemacím nemohu používat. Poslední podmínkou pro výrobu bylo, aby krémy nevydávaly zápach typický pro krémy atopiků.

Kompletní péče - zvenku i zevnitř

Po 2 letech výzkumu a testování jsem dostal na stůl sadu pěti finálních přípravků, které dodnes tvoří základ inovativní péče o pokožku zvenku i zevnitř.

1) Promašťovací krém na suchá a ekzematická ložiska.
2) Tělové mléko k promazání celého těla např. po koupeli.
3) Probiotické kmeny určené speciálně pro potřeby atopiků.
4) Omega 3-6 mastné kyseliny na rostlinné bázi se dvěmi nezávislými studiemi na lidech s rozvinutým atopickým ekzémem.
5) Směs k odkyselení organismu s pečlivě vybranými zásaditými látkami pro vyrovnání pH pokožky.

 

Když jsem poprvé finální řadu vyzkoušel, byl jsem nadšený. V průběhu druhého měsíce jsem mohl kortikoidy výrazně omezit a další měsíc je definitivně vysadit. Dnes držím svůj ekzém pod kontrolou a nikdo z okolí nepozná, že jsem atopik. Přitom nezatěžuji organismus ničím, co by jej nenávratně poškozovalo. To samé dnes nabízíme vám všem.

Martin Fuks, atopik a zakladatel

Vše o ekzémučtení a rady k péči o pokožku

– Můj příběh: Život s ekzémem
– Péče o atopickou pokožku
– Vliv stravy na ekzém
– Rady pro děti

Více ..

Poradnaptáte se nás v on-line poradně

– Jak užívat Protopan®
– Jsou přípravky bezpečné?
– Je řada vhodná pro děti?
– Jste také v lékárnách?

Více ..

Náš obchodnakupte přímo od výrobce

Více ..